okeyManyak.net adresinde binlerce kullanıcı ile ücretsiz okey oyna.

Okey Oyunu Oyna

                         OKEYİ FARKLILAŞTIRABİLİR MİYİZ?

Okey Oyunu

Bugüne kadar oynamak ve oynayanları seyretmekten zevk aldığım okey oyununun geçmişin nereye dayandığı konusunu hiç merak edip araştırmak aklıma gelmedi. Bana göre sonuçta bir oyundu ve bulana binlerce kere teşekkür edilmeliydi sadece. Ama her oyunun olduğu gibi bu oyunun da bir geçmişinin olduğunu zaman içinde öğrendim. İnsanlar bu konuda benim de daha önceden yaptığım gibi merak duymuyorlardı ve onlar sadece okey oynamaya bakıyorlardı. Bu da onlar için sorun olan bir durum değildi. Sonuçta okeyin tarihine bakmak için harcayacakları zamanı oyunu oynayarak geçirebilirlerdi. Bu konuda da haklıydılar bana göre. Benim de işsiz günüme denk gelip okeyin geçmişine bakmam şu anda bana da garip gelmişti.

OKEY OYUNU OYNA


Okey oyununu oynamak yerine onun hakkında araştırma yapmak tuhaf geliyordu kulağa. Bu durumun farkındaydım. Ama eğlenceli ve tuhaf şeyler çıkacağını düşünmüştüm. Bu konu için bakındığım sayfalar bana belki de okey oyunu hakkında çok farklı fikirler verebilirdi. Bu da okey oyunu oyna emri yerine okey oyununu baştan yarat emrini beynime verme fırsatı sunuyordu bana. Bu mükemmel bir düşünceydi. Tabi ki yıllardır oynanan ve kuralları yerine oturmuş oyun üzerinde hemen bir değişiklik yapamazdım ama bunu zamana yayabilir ve gelecek için çok farklı bir okey oyunu hazırlayabilirdim. Millet uzaya çıktı sen bunlarla uğraşıyorsun diyenler de çıkabilirdi. Ama oyunlar her zaman insanları daha kolay fetheden sistemler olmuştu benim gözümde. Bir uzay aracının uzaya çıkmasını tarihten okuyabilirdik ama oyunları hayatımızın bir parçası yapıyorduk. Bu da onları her dakika yaşamak anlamına geliyordu.
Tüm bunlardan dolayı okey oyununu oynamak ve onun farklı versiyonlarını hazırlamak için araştırmalarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Gelecek için belki de gerçekten güzel ve farklı bir okey oyunu çıkarabilirim.

Okey Oynamak

OKEYİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ
Yaz aylarında ailemle olan tek eğlencemiz okey oynamaktı ve en ufak kardeşime bile okey oynamayı öğretmiştik. Böylece okey oynarken dördüncü aramak zorunda kalmıyordu. Birimizden biri mutlaka oynamak istemiyordu bu durumda diğeri onun yerine geçiyordu. Herkesin okey konusunda bir bilgisi vardı ve hepimiz birbirimizi yenmek için uğraşıyorduk. Ben kuralları tam olarak bilmiyor olsam da acemi şansı sayesinde genelde yenilmiyordum. Böylece ortaya koyduğumuz iddia bana kalmamış oluyordu. Sadece kardeşlerimle oynadığımda mutlaka kavga çıkıyordu. İnsanların da kardeşleriyle oynadıklarında benimle aynı durumda olduklarına eminim. Ama işin içine büyükler de girince başka bir oyun ortaya çıkıyordu.
Okey oynarken herkesin oyuna odaklanması kaçınılmaz bir durumdu. Ama bu bizim oynadığımız okeyde pek mümkün değildi. Bütün anlatacaklarımız oyun sırasında aklımıza geliyordu. Oyun oynarken konuşuyor aklımıza ne gelirse duraksamadan anlatıyorduk. Beynimiz çok yönlü çalışıyordu o sırada. Bir taraftan oyunu kaybetmemeye çalışmak bir taraftan da aklımıza gelenleri anlatmak oldukça eğlenceli bir ortam sağlıyordu bize. Aileyi bir arada tutuyormuş gibi geliyordu okey oynamak bana. Bu nedenle ne zaman aile üyelerinin bir köşeye çekildiğini görsem hadi okey oynayalım diyor onları harekete geçiriyordum. Bu okeyin birleştirici gücünden kaynaklanan bir şeydi. İnşaların aile konusunda yaptıkları çalışmalara bunu da eklemeleri gerekiyordu. Aileyi bir araya getirme yöntemi olarak herkesin çok eğlenebileceği bir oyunu seçip aile üyelerine yaptırmaları gerekti.
Bu konuda ailemle iyiydik. Okey oynamak bizim aileyi bir araya getirme konusunda iyi bir yöntemdi. Hepimizin sevdiği bir oyundu ve okeyi oynarken kimse kızmıyordu. Herkesin zevk aldığı ve eğlendiği açıkça belliydi. Bizim ailemizin oyunu okey oynamaktı. Bunda bütün aile fertleri hem fikirdi. Bu yüzden okey her zaman bizim için farklıdır.


Yazar: admin

Görüntüleme: 1 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 27 Ocak 2022

Cevap bırakın