Okey Kuralları

Bu cevap oyunun bilmeyenlere genel olarak kurallarını anlatmaktadır. Okey oyunu kurallarını zaten biliyorum oktakada okey nasıl oynayabilirim onu öğrenmek istiyorum diyorsanız okey oyununu  nasıl oynayabilirim bölümüne  bakınız.

Okey oyunu, 4 kişi ve 106 adet taşla oynanan ülkemizde çok popüler olan bir masa oyunudur. Taşlar Dört ayrı renkten ikişer adet olmakla birlikte Birden Onüçe kadar numaralanırlar, ayrıca iki adet ‘sahte okey’ taşı mevcuttur. Okey oynarken amaç taşları okey kurallarına göre bitmiş halde dizmektir. Elini en çabuk açan oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular birbirlerinin taşlarını görmemektedirler. Oyun başladığında bir kişiye 15, diğer 3 kişiye 14 taş verilir. Elinde 15 taş olan oyuncuda sıra başlar ve oyuncunun taş atması beklenir. Oyuncular her seferinde bir tek taş alarak ve tek taş atarak ellerini bitirmeye çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür.

Oyuncu sıra kendisine geldiğinde öncelikle bir taş alması gereklidir. Ya kendisine atılan taşı alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Taş aldıktan sonra bir taş atmanız gerekmektedir. Oyuncu eline yaramayacağını düşündüğü bir taşı seçerek kendinden sonraki oyuncuya atar. Atacağı bu taşı diğer oyuncu alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Bu döngü biri bitene kadar devam eder.

Okey Oyunu Bitişi: Eli okey kurallarına göre bitmiş olan oyuncu taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı kırmızı alana atarak oyunu bitirir ve tüm puanı bu oyuncu kazanır. Oyuncunun attığı son taş Okey Taşı ise veya oyuncu Çifte Bitiş yapmış ise diğer oyunculardan oyun miktarı daha kesinti yapılarak puan ikiye katlanır ve oyuncuya verilir.

Okey Taşı
Oyunda sol orta kısımda yere bir taş açılır, buna Gösterme Taşı denir. Bu taşın bir üstü ise Okey Taşı dır. Okey Taşı elinizde olmayan taşlar yerine kullanılabilir. Sahte Okey taşı ise artık o oyunda Okey Taşı ‘nın normal değerini temsil eder.

Sahte Okey nedir ne işe yarar?
Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olur ve okey taşı ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet “sahte okey” taşı bulunur. Örnek olarak yere siyah 10’lu açılmışsa, okey siyah 11’dir. Sahte okey de oyunda siyah 11’in yerine kullanılılabilir.

Okey Oyununda Gösterge nedir?
Oyun başlarken yere açılan taşın diğer eşi eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona “gösterge” denir. Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında göstergesi olduğunu belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Okey oyununda el nasıl biter?
Okey’e elinde olsn 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Okeye Dönmek Ne demektir?
Elindeki ondört taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip okeye dönebilir yani oyuna devam edebilir. Bunun amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını son taş fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Okey Puanlama
Okey’e başlarken her oyuncuya başlangış puanı verilir. Kazanan oyuncunun puanı sabit kalırken, kaybeden oyunculardan ikişer puan düşülür. Oyunculardan biri 0 olduğunda oyun biter. En yüksek puandaki oyuncu oyunun galibi olur. Eğer oyun renkli olursa, yani kırmızı veya siyah bir taş okeyse düşülen puan 2 ile çarpılır. Okey atılarak ve çifte gidilerek bitirilirse de 2 ile çarpılır. Örnek vermek gerekirse: Renkli seçenekli bir oyunda eğer okey siyah veya kırmızı iken oyuncu çifte giderek okey atmışsa toplam düşülecek puan: P = 2*2(renkten)*2(okeyden)*2(çiftten) = 16’dır. Eğer bir oyuncu 1 den 13’e kadar sıralı olarak tek renkten oluşan elle biterse oyun biter. Bu oyuncu oyunun galibi olur, diğer oyuncular kaybeder

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.