okeyManyak.net adresinde binlerce kullanıcı ile ücretsiz okey oyna.

Manyak.Net / Okey Sitesi

                       SAVAŞLAR VE OKEY OYNAMAK

OKEY

Dünyada bugüne kadar birçok savaş oldu ve birçok insan hayatını kaybetti. Bazıları toprak alma konusunda olan savaşlardı bazıları ise düşmen olma konusunda. Savaşı başlatan ya da savaşta her hangi bir şekilde bulunan her ülkenin hükümdarları çok zeki insanlar olacaktı ki bu kadar çok savaş taktiği olmuş olsun. İnsanların bu konuda benim gibi düşündüklerini bildiğim için savaşları çözme konusunda başka bir taktiği de ben geliştirmek istedim. Madem bir şekilde o toprak parçası alınacak ya da o düşmanlık savaşı olacaktı neden bunu güzel bir oyun oynayarak yapmadılar ki? Her zaman soğuk savaşı daha etkili olduğu bilindiğine göre bir oyun oynayarak bu savaşlar gerçekleştirilmiş olsaydı karşıdaki düşman daha ağır bir yenilgi almış olmayacak mıydı?

Okey oynamak


Örneğin hükümdarların bu kadar zeki olması bilindiğine göre neden bir araya gelip okey oynamadılar. Buna kumar demeye gerek yoktu. Masada savaş demek daha iyi olurdu. Şu zaman da masada savaş adıyla gelirdi. Kimsenin ölmesine gerek kalmaz ve yenilen taraf daha ağır bir yenilgi almış olurdu. Psikolojik üstünlük her zaman karşıdaki rakibi daha çabuk etkisiz hale getirirdi. Okey oynayarak bu savaşlar yapılmış olsa kimsenin canı bu kadar yanmaz ve hükümdarların arasındaki düşmanlık sadece masa savaşı adı altında kalırdı. Birbirlerine kılıç sallamak ya da silah doğrultmak yerine taşları fırlatırlardı.
Bu konuda yazdıklarım çoğu insan tarafından tuhaf karşılanıyor olsa da bana göre okey oynamak taktiksel bakışla alakalı bir durumdu ve savaşta kullanılan yöntemlerin masa da uygulanış biçimini ifade ediyordu. Bu nedenle kimin taktik kurma zekâsı yüksekse oyunu alma oranı onda daha fazlaydı ve bu rakiplerine ezici bir üstünlüğün yanında psikolojik baskıda sağlardı. Bu yüzden savaş yerine okey oynamak daha mantıklıydı.

Okey Oyunu

üye olmadan okey sitesi

Okey Oyunu Oyna

            Birçok kişinin şu günlerde oynamaktan vazgeçemediği oyunlardan bir tanesi okey olmaktadır. Okey hem canlı olarak hemde internetin başında oynayabileceğiniz bir türü olup canlı oynayamadığınızda veya oynayacak kimse bulamıyorsanız, direkt olarak internetten oynayabilirsiniz. İnternete girdiğinizde okey oyunu oyna diye yazdığınız zaman, karşınıza birçok bedava okey oynayabileceğiniz siteler çıkacaktır. Okey oyunu keyifli olduğundan herkesin tercih ettiği bir oyundur. Hatta birçok kişi eskiden tavla ve benzeri oyunlar oynarken, artık herkes neredeyse sadece okey oyunlarına yönelmektedir. İçinde biraz matematiksel hareketler barındıran, fakat yinede oynamaktan vazgeçemeyeceğiniz ve internet üzerinden birçok rakip bulabileceğiniz bir oyun türüdür. Okeyin uzun bir tarihi bulunmaktadır, fakat daha ancak birkaç yıldır birçok kişi oynamaya başladığı için, yeni bir oyunda denebilir.

            Okey oynamaya başladığınızda vaktin nasıl geçtiğini bile anlayamıyorsunuz. Oyunları oynuyorsunuz, kaybediyorsunuz, kaybettikçe hırslanıyorsunuz ve tekrar oynamaya devam ediyorsunuz ve kazanınca bu sefer tekrar kazanabilme düşüncesiyle tekrar oynamaya devam ediyorsunuz. Alışkanlık haline gelen bir oyun olup bırakamıyorsunuz. Siz bırakmak isteseniz bile o sizi bırakmıyor. Keyifli olduğu için zaten bırakmak istemiyorsunuz. Okey oyunu bir süre sonra tamamen bir alışkanlık haline gelecektir ve her gün oynamak isteyeceksiniz. Oynadıkça oynayasınız gelecek ve masa içerisinde bile rakiplerinizi bıktırmaya çalışacaksınız. Okey oyunu hem zevkli ama aynı zamanda çok iyi düşünerek oynamanız gerekiyor. Atılan taşların hepsini takip etmeniz lazım.

OKEY OYUNU

            Oyunu oynamak kolay, fakat yanlış oynadığınız taktirde cezalar alıyorsunuz, bu sebeple oyunu takip ederek hiçbir şeyi kaçırmamanız gerekiyor. İnternet üzerinden okey oynadığınızda bilgisayar her şeyin daha hızlı hareket etmesini sağladığı için diğer kişilerin attığı taşları göremiyorsunuz, bu yüzden daha heyecanlı oluyor. Turları bekliyorsunuz ve yanlış oynamamaya çalışıyorsunuz. Okeyoyunu diye yazdığınız zaman, bütün sitelerde olan oyunların linkleri karşınıza çıkmaktadır. Hangi siteden oynarsanız oynayın okey oyunları aynıdır, fakat okey oyunu o kadar klasik oldu ki, artık oyun tasarımcıları bile okeyin farklı versiyonlarını çıkarmaya çalışıyorlar. Farklı ceza yöntemleri ve farklı ödüllendirmeler koymaya çalışıyorlar. Eğer sıkılıyorsanız okey tam sizlik bir oyundur. Oyuna giriyorsunuz ve saatlerce yorulana kadar oynuyorsunuz.


Yazar: admin

Görüntüleme: 0 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2022

Cevap bırakın