Namaz Vakitleri

Namaz Vakitleri

Namaz, İslam Dininin temel şartlarından bir tanesidir. Ülkemizde nüfusun büyük çoğunluğu İslam Dinine mensup olduğu için Namaz konusu oldukça önemlidir. Günde 5 vakit kılınan namazların günün hangi saat diliminde kılınacağını belirleyen göstergeye Namaz vakitleri denilmektedir.

İstanbul, ülkemizin en büyük şehridir. Sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli şehirlerinden olan İstanbul’da ülke nüfusunun önemli bir bölümü yaşamaktadır. İstanbul Namaz vakitleri göstergesiyle birlikte Sabah Namazı, Öğle Namazı, İkindi Namazı, Akşam Namazı ve Yatsı Namazı’nın hangi saatlerde kılınacağı açıklanmıştır. Bu zaman çizelgesi özellikle Ramazan Ayı içerisinde daha fazla takip edilmektedir.

Namaz vakitleri konusunda internetten çeşitli sayfalarda anlık bilgiler mevcuttur. Bunun yanı sıra çeşitli gazetelerde, yayınlarda, televizyonlarda ya da radyolarda Namaz vakitleri konusunda bilgi verilmektedir. Tüm bunlardan başka Namaz vakitleri konusunda takvim yapraklarında da bilgiler mevcuttur. Her ilin Namaz vakitleri farklıdır çünkü güneşin doğuşu, tepeye ulaşması ve batışı her ilde farklı zamanlarda olmaktadır. Bu nedenle yerel saat ile farklılıklar meydana gelmektedir.

Namaz vakitleri konusunda güvenilir kaynaklardan bilgi almak önemlidir. Ülkemizin hemen her yerinde Camii bulunmakta ancak Ezan sesinin tam olarak ulaşmadığı yerlerde Namaz vakitleri bilgileri daha da önem kazanmaktadır. Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerindeki Müslümanlar, bulundukları yerlerde Namaz ibadetini Namaz vakitleri bilgisi ile yerine getirmektedir. Ülkemizde bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği vakitler esas alınmalı ve uyulmalıdır.