İmsak Vakti

İmsak Vakti

İmsak vakti, Ramazan ayında oruç tutan insanların sahurdan sonra yeme ve içmeyi bıraktığı vakittir. İmsak kelimesinin anlamı kentini tutmaktır. İmsak ne zaman çıkıyor sorusu sıklıkla sorulmaktadır. İmsak vakti, tan yerinin ağarmasıyla birlikte başlamaktadır.

İmsak vakti konusunda çeşitli görüşler mevcuttur. Bazı görüşlere göre İmsak vakti Sabah Namazından hemen önceki zaman dilimidir. Bazı görüşlere göre İmsak vakti sabahın geç vaktine kadar sürmektedir. Bazı görüşlere göre de İmsak vakti güneşin doğuşuna kadar sürmektedir. İmsak vakti, Oruç ibadetinin başlangıç zamanı olduğu için son derece önemlidir ve en doğru zaman belirlenmelidir.

İmsak vakti ile ilgili bilgiler internet sayfalarında mevcuttur. Bunun yanı sıra çeşitli gazetelerde, takvimlerde de İmsak vakti bilgileri mevcuttur. İllere göre farklılık gösteren İmsak vakti konusunda Ramazan Ayında çeşitli şirketler tarafından oluşturulan İmsakiyelerde de bilgiler mevcuttur. İmsak vakti konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verileri kabul edilmekte ve İmsak vakitleri bu veriler doğrultusunda belirlenmektedir.

İmsak vakti ile birlikte Sabah Namazının vakti de kısa bir süre içinde girmiş olmaktadır. Ramazan ayında ise karışıklıkları önlemek amacıyla İmsak vakti girdiği anda Sabah Ezanı okunmaktadır.  Bu konuda çeşitli tartışmalar olsa da genel görüş uygulamanın doğru olduğu yönündedir. İnternet sayfalarında, Ramazan ayı boyunca çeşitli televizyon kanallarında, radyolarda, takvimlerde, bazı gazetelerde İmsak vakti konusunda bilgi alabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz şehirde oruca hangi saatte başlamanız gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız.