Hava Durumu

Hava Durumu

Hava durumu, anlık, günlük, haftalık gibi periyotlarda hava sıcaklığının nasıl olacağı ve hava olaylarının nasıl gelişeceği hakkında bilgi veren bültenlerdir. Hava durumu ile ilgili bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından servis edilmektedir.

Hava nasıl olacak sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Kişiler bir gün sonra havanın nasıl olacağı konusunu öğrenerek ona göre planlar yapmaktadır. Ayrıca giyilecek kıyafetlere de bu yönde karar verilmektedir. Hava durumu bilgileri ile birlikte özellikle tatile ya da iş gezisine gidecek olan kişiler buna göre hazırlık yapmaktadır. Günlük hava durumu bilgilerinde yanılma payı çok düşüktür ancak haftalık ya da 15 günlük tahminlerde yanılma payı vardır.

Hava durumu ölçümleri bakımından Meteoroloji son derece başarılıdır. Gelişmiş teknolojiyi kullanarak tahminlerde bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerde büyük oranda isabet sağlanmaktadır. Sadece havanın kaç derece olacağı değil havanın yağmurlu, karlı, sisli gibi olaylardan hangisini gerçekleştireceği de bildirilmektedir. Bunun yanı sıra günümüzde internet üzerinden saatlik hava durumu tahminlerine de ulaşmak mümkündür.

Hava durumu ölçümleri şehirler için yapılabileceği gibi ilçeler, köyler için de ayrı ayrı bilgiler verilebilmektedir. Hava durumu tahminleri doğrultusunda planlar yapılmaktadır. Durum böyle olunca da hava durumu konusu önem kazanmaktadır. Ülkemizde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli teknolojilerle yapılan tahminler doğruluk bakımından Avrupa’da ön sıralarda yer almaktadır. Hava durumu bilgileri internet sayfalarında, televizyonlarda, gazetelerde ve radyolarda yer almaktadır.